giriş için:

kullanıcı:
parola:

yazılar

yenile

ara

yazı :
yazar :
tarih :
takvim
takvim

Sigarayı Bırakmak (Yeniden Doğmak)

Not: Yazı uzun olmuş “bana ne! napayım senin nasıl bir bağımlı olduğunu diyorsan, Champix Başlığından itibaren oku!

Şimdi burada gereksiz yere sigaranın zararlarını anlatmayacağım. Nasılsa sigara paketlerinin üzerlerinde insanın gözüne sokarcasına insan vücuduna ne zararlar verdiği yazıyor. Benim sigarayı bırakma isteğim bu “yasal uyarılı” paketlerden çok daha önceleri başladı. Orta okul da sigaraya başlamış biri olarak üniversite yıllarımda sigarayı bırakmak için bir çok denemem olmuştu. Hiçbir şeyden destek almadan bırakma teşebbüslerim en fazla 1 gün sürmüştü. O günün sonunda ev arkadaşlarım sevgili Raul ve Tosun bana “al iç şu sigarayı zükücez şimdi sinirini de seni de” diyerek elime bir sigara tutuşturarak sigaraya beni yeniden başlatmışlardır. Hayvan herifler, oysa destek olun bana değil mi!!!

Daha sonraları nikotin bandıydı, sakızıydı, yarağıydı küreğiydi bir sürü şey kullandım. Ancak sonuç hep hüsranla bitiyor ve sonunda ben kendi kendimi “ emeeeen daha gencim, hem daha hiçbir zararını görmedim.. hem zevk alıyorum sigara içmekten, almasam bırakırım” gibi bahanelerle avuttum. Ama aslında “bir sınav için sabahladığım, eğlenmek için dışarı çıktığım alkol duvarlarının yıkıldığı yada Raulle Championship Manager için eve kapandığımız bir gecenin ardından ciğerlerime bir bıçak saplanıyor ve her nefesimde biraz daha derin yaralar açıyordu sanki.

Bundan 3 sene öncesine kadar sigarasız 1 günüm bile olmamıştı ki Zyban diye bir ilaçla karşılaştım. Bu aslında bir antidepresandı ve bu amaçla denenmeye başlanmış ancak sonrasında deneklerin sigaradan uzaklaştıkları görününce sigarayı bıraktırma amaçlı piyasaya sürülmüş bir ilaçtı. Ve ben bu ilaç sayesinde 15 gün bıraktım ancak yoğun gece hayatı ve alkolden dolayı tekrar başladım. Bu ilaç işe yaramıştı ancak 15 gün boyunca bana düzgün uyku uyutmamış, kabuslar görmeme ve gaipten sesler duymama sebep olmuştu. Bir daha denemeye cesaret edemedim.

Gel zaman git zaman sigarayı git gide arttırdım. Günde bir buçuk iki paketlere çıktım. Hele bir de akşam alkol varsa bu 1 paket daha artıyordu. Bunu bir şekilde durdurmam gerekliydi. “Frekans tedavisi var” dediler “herkes bununla bırakıyor” dediler. 300 kağıt bayıldım, içtiğin sigaranın ters frekansını vereceğiz dediler, beni makinelere bağladılar 1 saat sıkıcı bir müzik eşliğinde ve “bir daha içmeyeceksin” dediler ama ben tedavi çıkışında sıkıntıdan içtim. Olmadı. Ta ki iki buçuk ay öncesine kadar.

Son birkaç aydır kardeşim Raul sayesinde bir çok bilmediğim eczane, hastane ve poliklinik öğreniyordum. Yine kardeşimin bir sağlık sorunu vardı, gözü kızarmış ve bizim bunu halletmemiz gerekiyordu çünkü durum çok ciddileşiyor kardeşimin gözü günden güne kapanıyordu. Zıddık ve kardeşi Nıddık, ben ve kardeşim Raul yaptığımız hastane turundan sonra Nıddık ve Raulün ilaçlarını almak üzere girdiğimiz eczanede hayatımı tümüyle değiştirecek ilaçla tanıştım….

Champix (“Şampiyonların İçeceği” tadında adı olan sigarayı bırakmaya yardımcı süper hap)

Arkadaşlar bu ilaç aynı Zyban gibi etki eden bir ilaç. Tek farkları Zyban antidepresan olarak üretilmişken Champix sigarayı bıraktırmak amaçlı üretilmiş. Kısacası Zybanda olduğu gibi psikolojik deli olmuyorsunuz.

İlacın sigarayı bıraktırma mekanizması çok basit. Champixin içinde bulunan Vareniklin maddesi beynimizde bulunan ve nikotinin yapıştığı reseptörlere yapışarak nikotinin yapışmasını önlüyor. Nikotinin yarı gücünde olan bu madde sayesinde sigara içseniz bile baş dönmesi, sözde sakinleşme gibi etkiler oluşmuyor ve belli bir süre sonra sigarayı bırakıyorsunuz. (iki aydır alkolle içtiğim bir kaç sigaranın hiç bir etkisi olmamış ve sigara benim için tüm anlamını yitirmiştir)

İlacın bir diğer güzel yanı, sigarayı bırakmadan ilacı kullanmaya başlıyorsunuz ve tavsiye üzerine sigarayı ilacı kullanmaya başladıktan bir hafta sonra belirlediğiniz bir gün tamamen bırakmaya çalışıyorsunuz. Ben 8. gün dedim ve bıraktım. Ama sağda solda okuduğum kadarıyla 25. gün de bırakan var. Kısacası ilaç size sigarayı 8. ile 14. günler arası bırakınız diyor. Sizi şu gün kesin bırakacaksın yoksa bu tedavi boşa gider tarzında daraltmıyor.

Gelelim yan etkilerine. İlk 3-5 gün uyumada zorluk ve haliyle gündüzleri uyku hali. Sabah aç karnına alındığında mide bulantısı. Bunun dışında bir yan etkisiyle karşılaşmadım ancak kullanmaya başladıktan 6 gün sonra Vatan gazetesinde çıkan haberde, sağlık bakanlığı eczanelere ilacın intihar eğilimine sebep olduğu gerekçesiyle uyarı yollamış. Böyle vakalar görülmüş olabilir ancak onların intihar edesi varmış ilaç üstüne gelmiş bence. Çünkü ben sigarayı bıraktıktan sonra hayatımın en güzel günlerini yaşamaktayım.

Bu postu sigarayı bıraktığımın haftası yapmak istedim ancak kendimden emin olmak için tam tedavi için önerilen üç aylık sürenin dolmasını bekledim.

Evet! Sabaha kalktığımda gözümü sigarayla açan ben, ofisimde mesai saatleri içinde 1 paket bitiren, tuvalete sigarasız gidemeyen, her hafta başı iki karton sigara alan ben üç aydır bu ilacı kullanıyorum ve iki buçuk aydır sigaradan uzağım(Alkolle içtiğim bir kaçını saymazsak). Tüm bağımlı arkadaşlarıma tavsiye ederim.

İlacın resmi sitesine şurdan ulaşın… sitede Champix başlığının altında ki “benzersiz etki mekanizması”na tıklayarak orada ki videodan nikotinin ve ilacın nasıl beyninize etki ettiğini görebilirsiniz.

Son olarak bu mutluluğumu benimle paylaşın ve FerdiTayfur’un bu muhteşem eserine eşlik edin lütfen…

Senden başka ne varsa
Terk ettim birer birer
Affet beni sevgilim
Seni kırdıysam eğer
 

Gece hayatım bitti
O sayfayı kapattım
En sonunda başardım
Sigarayı bıraktım!!!


Kurtuldum meyhaneden
Mey kokan havasından
Hor gördüğün her şeyi
Çıkardım hayatımdan

Baylar DİKKAT!!! ilaç mavidir ve pfizer tarafından üretildiği için sizinle dalga geçenler olabilir ama yılmayın... :D


[03.03.2009 15:53 tarihinde boreas tarafından düzenlendi]Paylaş
wispy-detective